Vianočné sviatky patria k tým najkrajším sviatkom v roku. Oslava narodenia Ježiša Krista patrí po Veľkej noci k najdôležitejším cirkevným sviatkom. No viaže sa k ním aj viacero tradícií odrazených napríklad aj v kulináriach, ktoré predovšetkým v dedinskom prostredí v rôznych obmenách prežili desaťročia.
Čaro vianočných tradícií je aj v tom, že sa regionálne, ale i konfesionálne odlišovali a aj dnes sa ešte stále odlišujú. Pre dnešných etnografov či historikov, ale aj pre ľudí, ktorí chcú lepšie spoznať históriu regiónu, predstavujú nesmierne zaujímavý fenomén na skúmanie a poznanie našej minulosti.
Rozdiely vidieť napríklad aj pri samotnom štedrovečernom stole. Ten mal svojou bohatosťou jedál symbolizovať prianie hojnosti a dostatku všetkého na budúci rok, no v rôznych aspektoch sa štedrovečerná hostina odlišovala. Podľa významnej slovenskej etnografky, liptovskej rodáčky, Ivety Zuskinovej „bola hlavným vianočným jedlom kyseľ, alebo kapustová polievka s hríbami.“ Príprava polievky sa však regionálne a konfesionálne odlišovala. Evanjelici sa počas Štedrého dňa pôstili, ale večer už jedli kapustovú polievku s hríbami, údeným mäsom a klobáskou, kým v polievkach v katolíckych domácnostiach údené a klobáska chýbali.
Liptovská štedrovečerná kapustová polievka mala aj ďalšie regionálne špecifiká. V niektorých liptovských dedinách do nej pridali solené pľúca a srdce z baraniny, sušené slivky a jabĺčka. V Liptovských Revúcach sa sušené ovocie varilo osobitne a až uvarené sa pridávalo do hotovej polievky. Inde kapustovú polievku zahustili mliečnym zátrepkom. Predovšetkým v katolíckych dedinách pri Váhu do kapustovej polievky pridávali údené ryby, čo jej dávalo jedinečnú chuť.
Pestrosť a hojnosť štedrovečernej večere dokazovali hlavne koláče. Aj tie mali mnoho podôb, niektoré boli výrazne pôstne ako kysnutý koláč z múky a vody, inde to boli zase koláče plnené rozmanitými plnkami ako záviny s makom, tvarohom, lekvárom, mrkvou či kapustou.
Rozmanitosť štedrovečernej večere je len jedným z mnohých aspektov, ktoré prezentujú pestrosť vianočných zvykov a tradícií na Liptove.
V neposlednom rade však ale vianočné sviatky predstavovali aj možnosť pre ľudí poďakovať sa za všetko, čo v uplynulom roku dostali od Boha a taktiež aj možnosť poprosiť o všetko, čo pokladali za dôležité aj na ďalší rok. Tomu sa neraz prispôsobovali aj miestne tradície.
Rastislav Molda
Foto: korzar.sme.sk